Prezenty nierozłącznie kojarzą nam się, że świętem Bożego Narodzenia. Jedni z nas otrzymują je już z samego rana, inni dopiero po wigilijnej kolacji, ale każdy cieszy się z nich tak samo. Ten moment to zakończenie długiego i niecierpliwego oczekiwania, najczęściej najmłodszych członów rodziny na swój wymarzony podarunek.
Skąd się wziął tak naprawdę zwyczaj wręczania upominków…
Wspaniała tradycja obdarowywania się bożonarodzeniowy prezentami ma swój początek już w IV wieku. Według opowieści biskup miasta Miry — święty Mikołaj pochodził z bogatej rodziny, a po śmierci swych rodziców został jedynym potomkiem majątku rodziców. Mogło zapewnić mu to życie na bardzo wysokim poziomie, jednak jego wielka wrażliwość na ludzką biedę oraz niezwykłą pobożność stawiła, że postanowił pomagać innym.
Święty Mikołaj zasłynął z opieki nad ubogimi, którą prowadził w niezwykle dyskretny sposób, ponieważ chciał pozostać anonimowy. Szczególną opieką mężczyzna otaczał ubogie dzieci, które często otrzymywały od niego drobne upominki. Istnieje także kilka opowieści, które mówią, że Święty: podrzucał biednym rodzinom darowizny pod drzwi lub wrzucił je przez komin oraz legenda i o tym, jak swymi modlitwami uratował rybaków podczas burzy na morzu.
Zobacz także:
W Polsce tradycja wręczania bożonarodzeniowy prezentów zrodziła się z XIX wieku. Pierwsze prezenty wręczone były głównie dzieciom, a to wydarzenie wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. W niektórych regionach naszego kraju po zakończeniu kolacji wigilijnej dzieci ustawiały pod choinką duży talerz i dopiero w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mogły cieszyć się z otrzymanych prezentów.
Podarunki jednak znacząco się różniły od tych dzisiejszych propozycji. Dzieci najczęściej otrzymywały słodkości domowej roboty, takie jak ciastka, pierniki i marcepan oraz różnego rodzaju orzechy i owoce. Popularne były również lalki bądź ubrania uszyte na drutach, a także drewniane zabawki.
Warto obdarować swą bliską osobą czymś wyjątkowym tak jak robili nasi przodkowie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Prezenty, którymi obdarowywali się domownicy i przyjaciele, były wykonywane samodzielnie i stanowiły jedynie symbol naszej miłości wobec najbliższych oraz miły dodatek do świąt Bożego Narodzenia.