w

Kolorowanki dla dzieci z motywem kolęd

Boże Narodzenie to między innymi czas kolęd i kolędowania. Tradycja ta jest bardzo powszechna w wieku krajach, a w Polsce jest wyjątkowo bogata. Jednak słowo kolęda nie oznaczało od zawsze tego samego.

Słowo „calendae” wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich w Rzymie. Oznaczało to pierwszy dzień miesiąca, ponieważ był to szczególny czas dla mieszkańców tego państwa. Pierwszego stycznia zaczynając od 153 roku przed narodzinami Chrystusa, konsulowie obejmowali wtedy swój urząd. Za czasów panowania Juliusza Cezara został ogłoszony jako początek roku administracyjnego. Tego dnia w Rzymie odwiedzono się, składano sobie życzenia oraz śpiewano pieśni.

Gdy słowo „kolęda” przeniosło się do Polski, również oznaczało co innego. Kolędą nazywano noworoczna pieśń powitalną na część gospodarzy. Dziękowano swojemu panu, u którego się służyło za opiekę i pracę, pokazywała ona życzenia szczęścia i pomyślności.

Kolęda w rozumieniu pieśni religijnej związanej z narodzinami Chrystusa wykształciła się później, wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa.

Najstarsza zachowana Polska kolęda pochodzi z 1424 roku i zaczyna się od słów „Zdrów bądź, Królu anielski”. Początkowo pieśni te tłumaczone były na język polski z łacińskiego oraz ze śpiewników braci czeskich, więc najprawdopodobniej tak też było z tą. Tej kolędy raczej nie można już usłyszeć w kościele.

Teksty kolęd pisali wybitni polscy twórcy, tacy jak Juliusz Słowacki oraz Adam Mickiewicz. Jednak tę najbardziej znaną kolędę pod tytułem „Bóg się rodzi” napisał znakomity poeta Franciszek Karpiński. Śpiewano ją na kazachskich stepach, na Syberii. Polscy zesłańcy w Kołymie, gdy umierali, chcieli ją usłyszeć.

Najbardziej znaną kolędą na całym świecie jest „Cicha Noc”. Powstała ona w 1818 roku i została przetłumaczona na ponad trzysta języków i dialektów.
Słowa do pieśni napisał ksiądz Mohr w roku 1816. Gdy rok później przybył do miasteczka nad rzeką Salzach, zaprzyjaźnił się z organistą Franzem Xaverem Gruberem, którego poprosił o napisanie muzyki do jego sześciostrofowego wiersza. W Wigilię Bożego Narodzenia w 1818 roku we dwóch zaśpiewali po raz pierwszy kolędę „Cicha noc”.

Obecnie w polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad pięćset kolęd. Powstają również nowe pieśni komponowane przez współczesnych twórców.