w ,

Kolorowanki z bajki „Ratatuj”

„Ratatuj” to historia rozgrywająca się we Francji. Głównym bohaterem filmu jest Remy — sympatyczny szczur, który jak na gryzonia ma niezwykle marzenie. Pragnie zostać sławnym szefem kuchni w jednej z paryskich restauracji.

Remy mieszka na wsi w szczurzej kolonii, jednak nie pasuje do swej rodziny. Zwierzak jest obdarzony niezwykłym zmysłem smaku oraz węchu w związku, z czym uważa, że ma idealne predyspozycje, by zostać szefem kuchni. Nie chce jeść odpadów jak inne szczury i zaczyna łączyć smaki, tworząc inne potrawy, a presja ze strony jego rodziny zadaje się na nic.

Pewnego dnia, gdy Remy zakrada się do kuchni, by przygotować jakieś danie, właścicielki domu, w którym mieszka cała kolonia przez swą nieuwagę zauważa go i całą rodziną zmuszona jest do ucieczki i szukania lokalizacji, gdzie mogliby zamieszkać.

Podczas wyprowadzki Remy oddzielona się od kolonii i trafia do kanału pod ulicami Paryża. Szczurek wyobraża sobie najsłynniejszego kucharza na świecie i swego idola — Gusteau, który pokazuje mu drogę to swojej restauracji. I tak się zdarza, że gryzoń trafia do kanałów mieszczących się pod sławną, elegancką restauracją.

W tym samym czasie do pracy na stanowisku pomocnika kuchni zostaje zatrudniony Linguini. Nowy pracownik jest dość niezdarny i przez nieostrożność wylewa gotującą się zupę, starając się naprawić potrawę, wrzuca do garnka przypadkowe składniki. Remy widząc całą sytuację, wchodzi do kuchni i poprawia zupę wedle swego uznania. Kiedy danie zostaje podane, goście są oczarowani jej smakiem, a Linguini zostaje kucharzem.

Remy wiedząc, że nie będzie mile widziany w takim miejscu, nawiązuje współpracę z mężczyzną, ponieważ wie, że potrzebuje człowieka, aby pomógłby mu w realizacji swoich kulinarnych pomysłów.

Jednak Linguiniemu i Remy’emu od początku nie jest łatwo, szef kuchni o imieniu Szponderz, której pragnie przejść rejestrację po zmarłym Gusteau uprzykrza im życie. Sytuacja komplikuje się, kiedy odnaleziono testament właściciela. Pewnego razu szczurek postanawia ugotować wyjątkową potrawę dla krytyka kulinarnego. Tym daniem jest tytułowe ratatuj, które przypomina mężczyźnie smak z dzieciństwa.

Dzięki temu szczurek Remy staje się prawdziwym kucharzem i szefem kuchni Paryża i wraz ze swoim ludzkim przyjacielem podobają podniebienia mieszkańców niezwykłymi smakami.