w

Kolorowanki ze świąteczną choinką

Choinka to dla nas nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Te udekorowane drzewko nadaje największego, magicznego klimatu. Jednak choinka nie od zawsze była symbolem świąt.

Czym tak w ogóle jest choinka?
Jest to udekorowane drzewko świerku lub jodły, naturalne bądź sztuczne. W wielu kulturach drzewko, zwłaszcza te iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się oraz trwania.

Tradycje tę w Europie zapoczątkowali Niemcy, wielkim zwolennikiem dekorowania choinek stał się Marcin Luter, który uważał, iż święta powinno spędzać się w domowym zaciszu. Następnie zwyczaj stał się popularny w Anglii i Francji, a na przełomie XVIII i XIX wieku zawitał w Polsce.

Na samym początku drzewko dekorowano ciastkami, piernikami, różnego rodzaju owocami, orzechami, własnoręcznie robionymi ozdobami z bibuły wykonywanymi podczas adwentu, piórkami, kłosami zbóż i tak dalej. Ważną rolę na choince odgrywają także światełka. Ich tradycja pochodzi z XVII wieku i wtedy tę funkcję pełniły świeczki.
Wiele z ozdób miało swą własną symbolikę:
• Choinka — była źródłem życia,
• Jabłka — zdrowie i uroda
• Orzechy — dobrobyt oraz siła
• Anioły — opieka nad domem
• Światełka choinkowe — odstraszenie złych mocy lub wskazywanie drogi, jaką powinniśmy podążać.

Kolorowanki ze Świętym Mikołajem

Góralska tradycja różniła się tym, że drzewko było wieszane do góry nogami i dekorowane różnego rodzaju słodyczami i suszonymi owocami. Słodkie łakocie wieszano specjalnie nad płonącymi świeczkami, aby te mogły spadać na ziemię i być zjadane przez domowników.

Współcześnie, w zależności od kraju, ale tradycja ubieranie choinki się zmieniła. Ozdoby stały się coraz to bardziej wymyślne. Drzewko przyozdabiamy najróżniejszymi bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi.

Zmiana nastąpiła również w czasie dekorowania choinki. Dawniej zdobiono drzewko obowiązkowo w wigilię, obecnie większość z nas robi to dużo wcześniej. Oczywiście dotyczy się to tradycji w Polsce, ponieważ we Włoszech choinkę ubiera się już 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.