w ,

Kolorowanki ze Świętym Mikołajem

Święty Mikołaj to chyba jedna z najbardziej lubianych postaci przez wszystkie dzieci.

Święty Mikołaj to starszy pan z bardzo długą białą brodą, wąsami oraz długimi włosami tego samego koloru.
Na strój mężczyzny składa się czerwona czapka wykończoną białym futerkiem z pomponem na samym czubku. Ma on na sobie kurtkę zrobioną z czerwonego materiału również zakończona białym futerkiem zapinana dużymi białymi guzikami pod samą szyję. Ubrane ma czerwone spodnie do kompletu i jest owinięty grubym, czarnym pasem.
Na nogach Mikołaja znajdują się wysokie czarne buty z cholewkami, także zakończone białym futerkiem.

Mikołaj ma żonę — Panią Mikołajkową, opiekuje się ona reniferami oraz elfami, które pomagają mężczyźnie w wybieraniu i rozdawaniu prezentów.

Zobacz również:

Kolorowanki z szopką bożonarodzeniową

Mikołaj nosi ze sobą zawsze duży worek, w którym trzyma prezenty, rozwozi je wielkimi saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według legend najprawdopodobniej zamieszkuje on Laponię bądź biegun północny.
Listy z życzeniami do świętego można kierować na trzy adresy:
• do Drøbak w południowej Norwegii: Julenissen’s Postkontor, Torget 4,1440 Drøbak, Norwegia
• do Rovaniemi w Finlandii: Santa Claus, Arctic Circle,96930 Rovaniemi, Finlandia
• do Kanady: Santa Claus, North Pole, Canada, H0H 0H0.

Mikołaj ma sympatyczną twarz, prawie zawsze się uśmiecha, choć często bywa zaspany, pomimo tego, że cały rok śpi i tylko raz na rok musi wstać. Święty Mikołaj jest pulchny, prawdopodobnie przez duża ilość zjedzonych ciastek i wypitego mleka pozostawionego przez dzieci z wdzięczności za prezent.

Jednak w każdym regionie naszego kraju prezentami może obserwować nas kto inny:
• W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor, a święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia.
• W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.
• Na Górnym Śląsku prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko, utożsamiane z Jezuskiem. 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.
• Na Śląsku Cieszyńskim prezenty w dzień Bożego Narodzenia przynosi Aniołek.
• Na Dolnym Śląsku prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka.
• Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego natomiast na Boże Narodzenie prezenty przynoszą krasnoludki. Mikołaj jedynie 6 grudnia.
• Są też regiony Polski, w których święty Mikołaj przychodzi do nas dwukrotnie.