w ,

Świąteczne kolorowanki dla dzieci – Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to jeden z wyjątkowych okresów podczas całego roku. Świętuje wtedy upamiętnienie narodzin Jezusa Chrystusa, ale jest również wspaniałym momentem, by spotkać się całą rodziną przy wspólnych posiłkach. Istnieje kilka symboli Świąt Bożego Narodzenia.

1. Wigilia — według tradycji zasiadamy do kolacji wigilijnej, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. Jest to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która pomogła Trzem Królom odnaleźć miejsce narodzin Jezusa. Po tym rodzina zasiada do stołu i celebruje wspólnie święto.
2. Dzielnie się opłatkiem — na początku poczęstunku należy podzielić się opłatkiem, jest to symbolem wyrażenia wdzięczności, podziękowania, przeproszenia oraz wybaczenia dawnych win, dlatego jest tak ważnym elementem świątecznej kolacji.

Kolorowanki z reniferami

3. Dwanaście potraw — tradycyjne 12 potraw na stole wigilijnym nawiązuje do dwunastu apostołów, w niektórych regionach oznacza również dwanaście miesięcy w roku. Według tradycji na stole powinny znaleźć się dary ziemi: z pola, lasu, sadu i wody. Dlatego na Wigilię podaje się zupę grzybową, karpia, kompot z suszonych owoców, ciasto z makiem. Jednak należy pamiętać, iż w każdym regionie obowiązują też tradycje.

4. Sianko pod obrusem — jest to tradycja związana z symbolem, w którym leżało dzieciątko Jezus. W zwyczaju jest, aby domownicy spróbowali wyciągnąć źdźbło siana, a ten, który wyciągnie najdłuższy, będzie cieszył się szczęściem przez najbliższy rok.
5. Wolne miejsce przy stole — wiele rodzin szykując miejsca, pozostawia o jedno więcej niż liczba gości. Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Czasami są przygotowywane z myślą o zmarłym członku rodziny.
6. Śpiewanie kolęd — jest to tradycja, o której często zapomnianym, a jest tak wspaniała. Wspólne, rodzinne śpiewanie kolęd przy domowym stole stwarza magiczną atmosferę. Zbiorowe śpiewanie jest wyjątkowe i może bardzo zbliżyć.